Trening reatribuiranja
Kako bolje doživjeti svijet oko sebe?
Piše: Ivana Kostelac
Sjećate li se članka o samopoštovanju i osjećaju kontrole u kojem smo govorili kako postoje ”internalci” koji traže uzrok svojih problema u sebi i ”eksternalci” koji traže uzrok problema u vanjskim događajima?
Kao što smo najavili, ovaj puta bavit ćemo se treningom reatribuiranja pomoću kojeg osobe uče kako ispraviti negativne i nerealne misli o sebi i događajima oko sebe…
Prvi korak treninga reatribuiranja sastoji se u određivanju koji ste tip osobe i pri savjetovanju i terapiji najčešće se određuje upitnikom lokusa kontrole, no vrlo lako možete i sami odrediti koji ste tip:
- Uzmite nekoliko značajnih događaja u vašem životu (i pozitivnih i negativnih)
- Napišite uzroke tih događaja, što je sve moglo utjecati na događaje
Nakon toga jednostavno prebrojite koliko ste puta za određene događaje napisali da je uzrok u vama, vašim sposobnostima, vašoj osobnosti i slično, a koliko ste puta napisali da je uzrok događaja sudbina, utjecaj drugih osoba, Božja volja, situacija u državi i slično. Ako većinom uzrok i posljedice događaja pripisujete sebi, tada ste ”internalac”, a ako ih većinom pripisujete vanjskim događajima, onda ste ”eksternalac”.
Kao što ne postoji crno-bijeli svijet, tako i ne postoje čisti ”eksternalci” i ”internalci” i upravo se u tome nalazi prostor za rad, odnosno mijenjanje mišljenja, vjerovanja i doživljavanja pojedinih događaja putem treninga reatribuiranja. Osnovna pretpostavka treninga reatribuiranja je da su mnoga ponašanja, emocije ili uvjerenja posljedica našeg uvjerenja o tome što je uzrokovalo događaje.
Postoje dvije vrste treninga reatribuiranja
Prvi uči osobe da rade za njih povoljne atribucije, odnosno detaljnom analizom događaja uči se osobe da povoljnije gledaju na događaj. Ovaj pristup je povoljan za ”internalce” kada se mijenja njihova percepcija o uzrocima događaja. Npr. osoba nije zadovoljila kriterije za izvedbu nekog projekta na poslu. Ona smatra da je zbog toga nesposobna, nedovoljno školovana, da je glupa i slično. Treningom reatribuiranja analizira se događaj te se osobu uči da neuspjeh pripiše npr. nedovoljnom trudu. Tada ona ima uzrok događaja na koji može utjecati, slijedeći puta može uložiti više truda, čime zapravo stječe kontrolu nad događajem.
Druga vrsta treninga reatribuiranja zasniva se na pripisivanju uspjeha vlastitim sposobnostima i vrlo je korisna u radu sa osobama niskog samopoštovanja. Njihovo nisko samopoštovanje proizlazi iz neuspjeha koji pripisuju svojim osobinama i sposobnostima, a kada dožive uspjeh tada ga pripisuju vanjskim uzrocima kao što su sudbina i sreća. U ovom treningu osobe se uči da svoj doživljeni uspjeh pripišu svojim sposobnostima, svojem trudu i nauče uspostaviti kontrolu nad događajima.
Vjerojatno ste čitajući članak i sami mogli pretpostaviti koja vrsta treninga bi vama odgovarala. Pritom, kao što je vrhunskim sportašima potreban dobar trener koji će im ukazati na nedostatke i pomoći im da ih ispravi, tako je i trening reatribuiranja proces u kojem je potrebno vodstvo stručne osobe, koja će znati kako tretman najbolje prilagoditi osobi koja poželi raditi na sebi. Stoga, neka Vam ne bude žao vremena koje ćete uložiti u ovi vrstu treninga jer sa ”zdravim duhom” dolaze i ostale dobrobiti, poput produktivnosti, radosti, osjećaja samopoštovanja, ispunjenosti i vlastite vrijednosti.