Što je kreativno mišljenje i kako ga prepoznati?

07. 11. 2012

Piše: Irena Dajčar

Pojam kreativnosti može se promatrati iz više aspekata, od područja bihevioralne i socijalne psihologije, filozofije, umjetnosti, povijesti do ekonomije i gospodarstva.

Ppo svojoj općenitoj definiciji kreativnost predstavlja mentalni proces koji uključuje stvaranje novih ideja, pojmova ili rješenja problema te novih poveznica između postojećih rješenja.

Prema J.P. Gullfordu kreativno/divergentno razmišljanje uključuje kreativno stvaranje višestrukih odgovora na zadan problem; sadrži primjerenost i orginalnost te se smatra alternativnim odgovorom na svakodnevna postojeća rješenja ili probleme – stvaranje nečega novog, drugačijeg.

Iako jedni smatraju kako je to osobina s kojom se rađamo, drugi  tvrde kako je to moguće naučiti svladavanjem posebnih tehnika – igrom do savršenstva. Psihologija povezuje kreativnost s desnom (čeonom) moždanom aktivnošću ili latentnim razmišljanjem. Kreativne ideje stoga prati prisutnost inspiracije, kognitivnih skokova i intuitivnog uvida kao dijela u stvaranju kreativnog procesa.

 

Proces razvoja kreativnosti – kako razmišljati „out of box“?

Da bismo stvorili nešto novo, neizbježno je odbaciti staro (L.Pauling) te transformirati beskorisno u korisno, uobičajene pretpostavke pobiti novim, drugačijim i inovativnijim idejama te pristupom koji se ponekad može protumačiti rizičnim, pa čak i neizvjesnim.

 

Granham Wallas i Richard Smith  (Art of Thought) razvili su model prema kojem se kreativne ideje može svesti na proces od 5 dijelova:

1. priprema – fokus na sam problem.

2. inkubacija – procesuiranje problema u podsvijesti pojedinca.

3. nagovještaj – onaj feeling kada je rješenje nadohvat ruke.

4. uvid ili prosvijećivanje – oslobađanje ideje iz podsvijesti u svijesti.

5. potvrda – promišljeno pa zatim i potvrđeno.

 

Koliko je razvijena naša sposobnost imaginacije i kreativna inteligencija?

Ne postoji osoba koja nema barem jednu novu – kreativnu ideju.
Prema mišljenju brojnih stručnjaka postoji pozitivna korelacija između kreativnosti i inteligencije. Kreativno promišljanje dio je kognitivnih procesa koji stvaraju nove vrijednosti i izvanredne rezultate; mišljenje je podijeljeno –  istodobno se smatra 1. darovitošću i 2. potrebom za stvaranjem novih ideja te odbacivanjem postojećih formi.

 

Poticanje kreativnog razmišljanja – što poduzeti?

Iz dana u dan kreativnost i inovativnost su pojmovi koji se stavljaju na prvo mjesto u svim sferama života. Svi su u neprestanoj potrazi za novim idejama, nepresušnim novim izvorima i tzv. „zlatnim kokama“ no od tragača je potrebno stvoriti ulagača u potencijalne prilike i razvoj novih pristupa poput:

  • građenja osnovnih vještina i motivacije,
  • poticanje specifičnih znanja,
  • ohrabrivanje samopouzdanja i spremnosti na preuzimanje rizika,
  • izgradnju samokompetitivnog duha,
  • promicanje kreativnih ideja,
  • razvijanje samoupravljačkih i autopoitetskih (autopoiesis) sposobnosti i dr. metakognitivnih vještina.

 

Na kraju, kako poznata mudra izreka kaže: “Budi promjena kou želiš vidjeti u svijetu”  (M. Gandhi)

 

Ostavi komentar