Intervju: Kako se sportaši samo-motiviraju?
Kada u našim svakodnevnim razgovorima spominjemo sport, sportaše i njihove uspjehe često se ne sjetimo da iza njihovih rezultata ne stoje samo redovite fizičke pripreme, već i snažna odlučnost i motivacija.
No, kako postići i održati takvu motivaciju?
Kako bismo pokušali odgovoriti na ta pitanja, razgovarali smo s Paulinom, devetnaestogodišnjom studenticom Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, koja je ujedno i višestruka državna juniorska prvakinja u squashu.
Osim četiri pobjede na državnim natjecanjima, ostvarila je velike uspjehe i izvan Hrvatske, kao što su primjerice treće mjesto na balkanskom natjecanju ili osvojeno drugo mjesto u Italiji.
Za one koje nisu upoznati sa squashom (skvoš), riječ je vrlo dinamičnom i brzom sportu koji se igra u zatvorenom prostoru pomoću posebnih reketa i loptice napravljene od kaučuka, a zbog angažiranja svih dijelova tijela tijekom igre se često naziva i „najzdravijiim sportom“, kao što nam je potvrdila i Paulina. Squash zahtijeva veliku pokretljivost i brzinu reagiranja, ali i izdržljivost, no kako bi čovjek ostao ustrajan u sportu potrebna mu je prije svega motivacija.
Izvori motivacije u sportu
1. Ljubav prema sportu
Kako bismo bili uspješni u bilo čemu, pa tako i sportu, prvo što je važno je da za to imamo određenu ljubav i zanimanje. Paulina je izjavila kako je sport za nju nešto posebno zbog čega se osjeća ispunjeno i sretno, stoga ima i veliku važnost u njenom životu.
2. Socijalna podrška
Veliku ulogu u motivaciji čini socijalna podrška. Paulina naglašava kako je joj je izuzetno bitna podrška njenih roditelja, prijatelja i trenera, posebno u onim trenutcima kada počinje gubiti motivaciju. Kada joj je teško na turnirima, sjeti se da su među publikom osobe koje navijaju za nju i vjeruju da može preokrenuti sljedeći meč te postići pobjedu. Osim prijatelja i roditelja, tu je uvijek i njen trener, koji je motivira da u svakom trenutku daje sve od sebe.
3. Izazovi i samodokazivanje
Jednako je važno postavljati si izazove. Kako napominje, voli igrati s igračima jačima od sebe i na taj način iskušavati vlastite granice. Želi vidjeti koliko zna, koliko može postići i koliko još mora raditi na sebi.
Paulina kaže kako se nalazila u teškim situacijama gdje su je omalovažavali ili nisu imali razumijevanja za njenu ljubav prema sportu, a također je bilo teško uskladiti i obaveze na fakultetu s redovitim treninzima. No isto tako smatra da su upravo poteškoće i problemi ti koji su je gurali da ide dalje i da ne odustane. Htjela je dokazati što sve može postići i da je poteškoće ne zaustavljaju već čine jačom.
4. Vjera
Uz navedeno, Paulina je govorila i o vjeri. Vjeru smatra nečim što joj općenito pomaže u životu, pa je tako i u sportu za nju veliki izvor motivacije.
5. Zadovoljstvo samime sobom
Uspjeh ju, naravno, čini sretnom. No osjećaj uspješnosti ne izazivaju samo dobri rezultati, već i sama spoznaja da je bila ustrajna i dala sve od sebe. Također joj je drago da je putem natjecanja stekla razna nova poznanstva s ljudima iz različitih dijelova svijeta. Uvijek uči iz tih iskustava i izvlači samo ono najbolje. Kaže kako uvijek treba dati sve od sebe i onda zna da će sve biti u redu, bez obzira na rezultat.
Za kraj Paulina poručuje čitateljima da uvijek budu ustrajni u onome što su si zacrtali, jer samo mi sami najbolje znamo što nam je važno i što nas čini sretnima. Uvijek će biti problema i izazova, no njih trebamo prihvatiti najbolje što možemo, zanemariti negativno i iz njih izvući pozitivna iskustva koja nas na kraju čine puno jačim i odlučnijim osobama.