Samopouzdanje kao indikator uspjeha
Gotovo da ne postoji priručnik, časopis ili internetska stranica kojima je tema primijenjena psihologija, a da se na neki način ne dotiču pitanja samopouzdanja.
Samopouzdanje se često tretira kao magičan, ključni pojam, navodeći čitatelje da pomisle da je samopouzdanje ključ svega; uspjeha na privatnom i poslovnom planu, kreativnosti, sportskih postignuća…
No je li tome zaista tako i kako zapravo funkcionira samopouzdanje? Laička definicija samopouzdanja većinom je osjećanje dobro u vezi sebe, ugodnost bivanja u vlastitoj koži, osjećaj da nam sve „ide od ruke“ i slično. Često se spominje i fraza: „Samopouzdanje ključ uspjeha“. No gotovo svatko može iz osobnog iskustva primijetiti da je takav osjećaj i takav stav prema svakodnevnim obavezama i događajima jako teško postići, pogotovo kad nam nešto ne ide po planu. U čemu je, dakle, kvaka?
Posrijedi je jednostavna logična pogreška; samopouzdanje nije uzrok, već indikator uspjeha.
Kada nam u životu ide dobro, dobro se i osjećamo, čini nam se da bismo mogli sve, ukratko osjećamo se samopouzdano. S druge strane, kada se zaredaju neuspjesi, teško da će nas u narednim situacijama voditi isti osjećaj. Istraživanja su pokazala da visoko samopouzdanje samo po sebi ne uzrokuje gotovo ništa; samopouzdani studenti nisu pokazivali značajno više rezultate na ispitima od ostalih, a isto je vrijedilo s učinkom zaposlenika.
Dakako, pogrešno je zaključiti da samopouzdanje u životu uopće nije važno. Nisko samopouzdanje obično prate i druge negativne emocije i stanja, npr. bezvoljnost, beznađe ili čak depresija. Nisko samopouzdanje u pitanje također dovodi i spremnost na prihvaćanje novih zadataka i situacija kao i uspješnost u njihovom savladavanju. Također, osobe vole biti okružene samopouzdanim ljudima, nesvjesno, ali točno percipirajući tu njihovu karakteristiku kao znak uspjeha, zadovoljstva životom.
Kako onda „prevariti“ sebe i okolinu, i u trenutcima kad nam baš i ne ide najbolje iznova izgraditi samopouzdanje?
Ako samopouzdanje potječe iz osjećaja zadovoljstva izazvanog uspješno obavljenom aktivnošću, a u bitnim situacijama uspjeh iz nekog razloga izostaje, potražite ga u malim stvarima. Počnite se u slobodno vrijeme baviti kakvim stvaralaštvom, učinite iz toga hobi. Neka naglasak bude na kreativnim, a ne natjecateljskim aspektima djelovanja.
Dakle, počnite slikati, pisati poeziju, plesti, modelirajte – bavite se bilo kakvim hobijem. Ne zamarajte se kvalitetom učinjenog, umjetnost ne podliježe objektivnim procjenama, neka vam odabrana aktivnost bude u prvom redu zabavna. Svako vaše novo „umjetničko djelo“ bit će svojevrstan uspjeh kojeg će neminovno pratiti sve veće samopouzdanje. Na taj način stečen, osjećaj kompetentnosti počet će se protezati i na druge aktivnosti. Usput ćete profitirati i na planu borbe sa stresom, svaki kreativni rad izvrsno opušta.
Što čekate, boje, konce, škare i olovke u ruke! Ovo kišno jesenje i nadolazeće snježno zimsko vrijeme idealni su za kreativne izričaje i samim time podizanje samopouzdanja.
Radionica “Škola samopouzdanja” – Upisi u tijeku…
Individualno savjetovanje i coaching