Samootkrivanje – zašto se i koliko otkrivamo drugima?
Jedno od najjednostavnijih određenja samootkrivanja predstavlja proces pružanja informacija o sebi drugim ljudima.
Informacije koje pružamo ili otkrivamo vezane su uz različite privatne aspekte osobe, kao što su razmišljanja, osjećaji, iskustva i slično. Načini na koje osoba može otkrivati informacije o sebi su različiti, počevši od verbalnih iskaza, neverbalnoga ponašanja, ponašanja u socijalnome kontekstu itd. Primjer neverbalnoga samootkrivanja može biti zagrljaj osobe koju volimo ili pak upotreba sarkastičnoga tona pri opisivanju „sretne romantične veze“.
Samootkrivanje se, kao složen i dinamičan proces može razlikovati i analizirati po dimenzijama opsega, trajanja i dubine samootkrivanja. Spomenuti je proces dinamičan i odvija se u vremenu, a istraživanja pokazuju da je i recipročan, što znači da ovisi o samootkrivanju drugih kojima otkrivamo informacije o sebi (koliko se netko nama otkriva).
Kome se otkrivamo, a kome skrivamo?
Iako postoje velike individualne razlike u samootkrivanju, dokazano je da se lakše otkrivamo članovima obitelji, bliskim prijateljima te svome partneru te da lakše otkrivamo informacije o sebi poput preferencije hrane, godišnjih doba, odabira odjeće nego svoje seksualne preferencije i slično.
Zašto je važno otkriti otkrivati ponešto o sebi?
Samootkrivanje, kao psihološki proces, ima višestruko važnu ulogu u našim životima. Prije svega, otkrivanjem informacija o sebi upoznajemo druge sa svojim privatnim iskustvima i mišljenjimja, i to s onim koje drugi ne bi mogli doznati iz nekog drugog izvora. Ukoliko su informacije koje otkrivamo drugima neistinite ili im je svrha uljepšavanje i zavaravanje, tada one ne spadaju u samootkrivanje.
Saomootkrivanje predstavlja ključnu odrednicu u razvijanju interpersonalnih odnosa te navedeni proces funkcionira vrlo jednostavno – kako bismo nešto saznali o drugima, moramo nešto reći i o sebi. Samootkrivanje je, stoga, recipročan odnos. Kada nam drugi otkriju intimne podatke o sebi za nas je to ugodno iskustvo i osjećamo da su s nama podijelili nešto važno, pa se i mi osjećamo dužnima podijeliti nešto s njima što ima sličnu vrijednost.
Osim u interpersonalnim odnosima, samootkrivanje ima važnu ulogu i za osiguravanje osjećaja ispravnosti vlastitih zamisli i predodžbi o sebi te osiguravanja osjećaja vlastite vrijednosti i održavanja samopoštovanja. Isto tako, ono je važno i radi očuvanja mentalnoga zdravlja pojedinca.
Budući da nas otkrivanje informacija o sebi čini ranjivima, mnogi se od nas nerijetko nađu u situacijama u kojima trebaju birati je li bolje drugima iznositi misli i osjećaje o sebi ili ne. Zbog utjecaja „tradicionalnosti“ kulture u kojoj živimo neki pojedinci rijeđe otkrivaju drugima informacije o sebi zbog straha od odbacivanja, straha od kazne, straha od ogovaranja ili straha pojedinca da će biti iskorišten. Iz tog razloga prilikom samootkrivanja pojedinci uvijek uzimaju u obzir moguće pozitivne i negativne posljedice otkrivanja informacija o sebi te procjenjuju bi li se trebali samootkrivati ili ne. Istraživači navode kako naša spremnost otkrivanja drugoj osobi ovisi o tome koje ishode zamišljamo da ćemo postići samootkrivanjem te kako će ti ishodi utjecati na naše prijateljstvo.
Iz svega navedenoga, vidljivo je kako je samootkrivanje važno za stvaranje i razvijanje bliskih odnosa, no bitno ga je prilagoditi situaciji, osobi s kojom se razgovara te kulturalnim normama. Ono ovisi o uspostavljenoj ravnoteži između percipiranoga samootkrivanja druge osobe i našega samootkrivanja toj osobi.
Kako bismo Vam približili i pojednostavnili predodžbu samootkrivanja, donosimo Vam kratki upitnik o samootkrivanju. Pri odgovaranju na tvrdnje na umu imajte neku sebi blisku osobu (roditelj, prijatelj, partner u vezi) te odgovorite u kojoj se mjeri slažete s pojedinom tvrdnjom. Stupanj slaganja sa svakom tvrdnjom izrazite zaokruživanjem odgovarajućega broja na skali od 1 do 7.
1——————-2——3—–4—–5—–6—————-7
uopće se niti se slažem potpuno se
ne slažem niti se ne slažem slažem
• U razgovoru otvoreno i potpuno razotkrivam ono što stvarno jesam. 1 2 3 4 5 6 7
• Obično prilično dugo govorim o sebi. 1 2 3 4 5 6 7
• Uvijek se osjećam potpuno iskrenim/iskrenom kad otkrivam vlastite osjećaje i doživljaje.
1 2 3 4 5 6 7
• Kad izražavam svoje osjećaje, uvijek sam svjestan/svjesna svega što radim i govorim.
1 2 3 4 5 6 7
• Jednom kad započnem, razotkrivanje mojih vlastitih osjećaja traje dugo. 1 2 3 4 5 6 7
• Često pričam o sebi. 1 2 3 4 5 6 7
• Često razotkrivam intimne, osobne stvari o sebi bez oklijevanja. 1 2 3 4 5 6 7
• Često raspravljam o tome što osjećam o sebi. 1 2 3 4 5 6 7
• Moje izjave o vlastitim osjećajima i doživljajima uvijek su točne percepcije sebe.
1 2 3 4 5 6 7
• Jednom kad započnem, u potpunosti se intimno razotkrivam. 1 2 3 4 5 6 7
Zbrojite zaokružene brojeve te procijenite odgovara li Vaša percepcija samootkrivanja zamišljenoj osobi s percepcijom samootkrivanja te osobe prema Vama.
Rezultati:
0-34 – niski stupanj samootkrivanja
35-54 – srednji stupanj samootkrivanja
55-70 – visoki stupanj samootkrivanja
Jeste li zadovoljni odgovorima? Ako niste znate što Vam je činiti – poradite na reciprocitetu!