Kako se pripremiti za psihologijsko testiranje? (II. dio)

15. 11. 2012

Piše: Marija Tödtling

U nastavku pročitajte što možete očekivati tijekom testiranja i koje su vam mogućnosti na raspolaganju nakon testiranja.

 

Na testiranju

Testovi kognitivnih sposobnosti (inteligencije) najčešći su odabir poslodavca jer su istraživanja pokazala da ovi testovi najbolje razlikuju uspješne od neuspješnih zaposlenika (Schmidt i Hunter, 1998; prema Šverko, 2003).

Postoji puno različitih testova koji mjere mnoge aspekte inteligencije, međutim neki su savjeti univerzalni:

•    Pozorno slušajte i slijedite upute. Iskoristite priliku za postavljanje pitanja i pitajte ukoliko vam nešto nije jasno.

•    Na testiranje obavezno ponesite ručni sat koji ima označene minute (mobitel vjerojatno nećete smjeti imati na stolu) i pratite koliko vremena imate na raspolaganju. Test inteligencije će vjerojatno biti vremenski ograničen.

•    Raspitajte se ima li test negativnih bodova. Ako nema, ostavite 2-3 minute prije kraja testiranja da se vratite na preskočena pitanja i zaokružite sve odgovore. Nemojte ništa ostaviti prazno, naročito ako ste neka ponuđena rješenja eliminirali pa su vam ostale dvije ili tri opcije.

•    Pokušajte rješavati zadatke po redu, obično su lakši zadaci na početku testa. Ako zapnete na nekom zadatku, ostavite ga za kasnije i idite dalje.

•    Ne očajavajte ako ne uspijete riješiti sve zadatke. Većina testova napravljena je tako da kandidati ne stignu riješiti test do kraja.

•    Neke tvrtke koriste testove primijenjene na računalu kod kojih računalni program sam navodi kandidata kroz testiranje. U tom slučaju najvažnije je dobro pročitati (ako treba nekoliko puta) i pratiti upute na ekranu.

 

Upitnici ličnosti služe kako bi poslodavac saznao više o vama kao osobi i usporedio vaš profil s idealnim za tu poziciju. Vrijeme rješavanja najčešće nije vremenski ograničeno. S obzirom da u ovim testovima ne postoje općenito točni ili netočni odgovori (postoje samo oni koji su točni ili netočni za vas), savjeti su sljedeći:

•    Postoje mnogi testovi koji mjere različite dimenzije ličnosti pa se stoga ne trudite pogoditi što test mjeri.

•    Odgovarajte iskreno, osobito na izjave poput „Nikad u životu nisam slagao“ ili „Uvijek pomažem kada me netko to zatraži“. Na te izjave čak ni papa ne može odgovoriti s TOČNO. Takva pitanja „pecaju“ one koji se žele predstaviti u dobrom svjetlu i na njihove se rezultate gleda s rezervom. Većina testova ličnosti ima skalu koja pomaže otkriti osobe koje iskrivljavaju odgovore kako bi se prikazale u boljem svjetlu.

 

Ostali testovi mogu mjeriti znanje, pažnju/koncentraciju, perceptivnu točnost i razne druge sposobnosti i osobine. Osim odmornosti i koncentracije, za rješavanje ovih testova ne postoji neka jedinstvena strategija. Najbolja strategija je, kako je već rečeno, dobro se naspavati, odnosno biti budan, ali ne i nervozan. Tako ćete postići svoj najbolji rezultat.

 

Nakon testiranja

•    Izgledno je da ćete se nakon testiranja osjećati iscrpljeno, a s nekim odgovorima koje ste dali nećete biti zadovoljni i prevrtat ćete ih u glavi. Iskoristite neko kraće vrijeme da razmislite o tome što sljedeći put možete napraviti bolje (posebno što se tiče pripreme) i zapišite si to na papir ili u mobitel kao podsjetnik. Nakon toga recite si da ste napravili najbolje što ste mogli u tom trenutku i odmorite misli šetnjom, kavom s prijateljem ili nečim drugim što vas veseli.

•    Ukoliko voditelj testiranja nije napomenuo, neposredno nakon testiranja upitajte ga kada okvirno možete očekivati povratne informacije s testiranja. Budući da selekcijski postupak u mnogim organizacijama zna potrajati od nekoliko tjedana do čak nekoliko mjeseci, a kandidati se često prijavljuju na više natječaja, za svaki natječaj u kalendar zabilježite okvirni datum do kojeg povratna informacija treba stići. Ukoliko povratna informacija nije stigla u očekivanom roku (uz još nekoliko dodatnih dana), pošaljite ljubazni upit e-mailom u kojem ćete još jednom iskazati interes za otvorenom pozicijom i povratnom informacijom s testiranja.

•    Ukoliko ne zadovoljite na testiranju, nemojte biti tužni. To ne znači da nećete biti izabrani na nekom drugom natječaju, u nekoj drugoj tvrtki ili za neki drugi posao.

•    Upitajte postoji li mogućnost interpretacije testovnih rezultata. Psiholozi koji provode testiranje ne smiju vama ili bilo kome drugome (čak niti poslodavcu) dati vaše točne rezultate postignute na testovima, međutim možda postoji mogućnost da vam daju kratki opis što su testovi pokazali.

•    Na kraju, ukoliko se natječete za visoku poziciju i ne znate što očekivati ili vas zanimaju vaši potpuni rezultati i preporuke, uvijek se možete uz određeni iznos testirati u nekoj od tvrtki koje se bave procjenom kandidata za posao.

 

 

Comments are closed.