Jeste skloni odugovačenju ili ste samo nezainteresirani?

28. 11. 2011

Prevela: Marija Jakšić

Što nastojite postići odugovlačenjem?
Još nitko nije odgovorio da odugovlačenjem nastoji postići sreću i uspjeh…

Nezainteresiranost i odugovlačenje

Nezainteresiranost i odugovlačenje nisu jedno te isto. Pretpostavimo da niste zainteresirani za crtanje cvijeća na vašoj ogradi ili za varenje metalnih ploča. Izbjegavajući ovakve aktivnosti, ne gubite ništa što vam je u interesu. S druge strane, odlaganje prioriteta zato što niste zainteresirani za njihovo obavljanje može rezultirati bumerang efektom…

Nezainteresiranost je uobičajena izlika za odugovlačenje. Kažete si: „Nisam zainteresiran.“ OK, pokušajte to reći na policijskom saslušanju u slučaju da niste zainteresirani za plaćanje kazne zbog prebrze vožnje.

Niste zainteresirani za ispunjavanje poreznih obrazaca. Ispunjavanje prijava za fakultet može biti dosadno i naporno, a takav oblik nelagode nikako nije u vašem interesu. Međutim, ako date drugima ono što žele, i vi možete dobiti ono što želite, a to je u ovom slučaju upis na željeni fakultet. Vaš krov prokišnjava. Oluja se približava. Niste baš zainteresirani za popravak krova. Ali još ste manje zainteresirani za veći trošak koji biste trebali platiti zbog poplave u vašem domu. Stoga, činite ono za što niste baš zainteresirani (popravak krova) u službi višeg interesa (više novaca u džepu i stan bez vlage).

Na nekim aktivnostima velikim slovima piše nezainteresiranost. Mijenjanje pelene vaše bebe primjer je jedne takve aktivnosti. Bilo kako bilo, i u ovom slučaju imate viši interes, a to je zdravlje vaše bebe.

Prolazeći kroz život, radit ćete brojne nezanimljive stvari. Učenje čitanja može biti frustrirajuće i nezanimljivo. Ipak, s vremenom će se čitanje pokazati korisnim, zanimljivim i zabavnim.

Motivacija za obavljenjem nečega što je nezanimljivo ne mora biti preduvjet za akciju. Na akciju vas može potaknuti viši interes, kao što je postizanje željenog ishoda ili izbjegavanje negativnog ishoda.

Pravilo br. 1. Ne morate biti zainteresirani za neki  prioritet kako biste ga izvršili.

 

Odugovlačenje i prilagodljivost

Potrebna je određena količina prilagodljivosti kako bismo uspješno funkcionirali u društvu. Učenje prilagodbe započinje rođenjem.

Svi mi prolazimo kroz proces socijalizacije. Učite jesti i spavati u određeno vrijeme, potisnuti svoju želju za divljim trčanjem na odjelu stakla u trgovini, čekati u redu. U osnovnoj školi dižete ruku kad imate pitanje. Držite se vremenskog rasporeda i rasporeda aktivnosti koje trebate obaviti na poslu. Vlada regulira vaše aktivnosti: ne smijete pušiti u kafićima, vaš automobil mora proći tehnički pregled prije registracije.

S vremena na vrijeme možda se osjećate kao da živite u svijetu koji je oblijepljen crvenom vrpcom i u kojem su mnoge aktivnosti nepotrebne i nametnute. Kad one ne bi bile nametnute, odugovlačenje ne bi bilo toliki teret i smetnja. Međutim, sve dok je društo onakvo kakvim ga poznajemo, trebat ćete donositi odluke o tome koji se od prioriteta  treba obaviti prije svega.

Pravilo br. 2. Bez odgađanja obavite društvene odgovornosti kako biste imali više vremena za aktivnosti koje su produktivne ili zabavne.

 

Efekt trošenja

U ljudskoj je prirodi ići najkraćim putem. U mnogim aktivnostima takav je put istodobno pravilan put.

Očuvanje energije bilo je osobito važno za naše pretke. Ubrat ćete voćku s najniže grane na drvetu zato što je to prikladno i najlakše za učiniti.

U suvremenom svijetu odugovlačenje je neposredno najlakše. Međutim, trošite mentalnu energiju predviđajući da je kasnije bolje. Budući da niste raspoloženi za obavljanje prioriteta, radite nešto drugo, nešto što je zanimljivije, ali ne doprinosi postizanju vaših prioriteta. Na taj se način troši i vaše vrijeme i emocionalan energija. To je paradoks odugovlačenja. Nastojeći si olakšati, zapravo si otežate.

Naravno, možete sačuvati energiju izbjegavajući odgovornosti, ali i to ima svojih posljedica. Distrakcije troše resurse i vašu energiju. To je još jedan paradoks odugovlačenja.

Koncept berbe s najniže grane je u određenim okolnostima istodobno intuitivan i ispravan. S druge strane, može biti izrazito kontraproduktivan, osobito ako predstavlja zaobilaznu rutu prema cilju do kojeg ćete u konačnici doći.

Pravilo br. 3. U konačnici ćete sačuvati više energije ako se potrudite riješiti prioritete, umjesto da ih zaobilazite i odgađate njihovo obavljanje.

 

Očekivanja i učinkovitost

Ako čekate inspiraciju kako biste izvršili nešto što je dosadno, vjerojatno ćete zaglaviti u zamci odugovlačenja. Učinkovito ispunjavanje jednostavnih i složenih prioriteta obično zahtijeva mentalnu koncentraciju, pripremu i unaprijed smišljene korake. To je potencijalno najkraći i najbrži put. Kad jednom dospijete na taj put, osjećat ćete olakšanje i veselje zato što ste poduzeli nešto kako biste se riješili nezanimljivog prioriteta i bacili njegov teret s vaših leđa.

Očekivanja tipa „jedan ogroman napor bit će dovoljan da se zauvijek riješim odgađanja i nakon toga više nikada neću odugovlačiti“ su pogrešna očekivanja. Nitko od nas ne može se u  100% slučajeva oduprijeti odgađanju. Umjesto toga, možete se potruditi obaviti ono što je u određenom trenutku najvažnije i najhitnije. Takvo je očekivanje realnije.

Ako su vaša očekivanja razumna i realna, veća je vjerojatnost da ćete djelovati odgovorno i u razumnom vremenu obaviti hitne zadatke.

Pravilo br. 4. Realna očekivanja pomoći će vam u izbjegavanju zamke mišljenja kao što je vjerovanje da se morate osjećati motivirano kako biste obavili aktivnosti koje vas ne zanimaju.

 

Preuzeto s www.psychologytoday.com

 

 

 

Ostavi komentar