Facebook kao zrcalo

28. 11. 2011

Piše: Ana Grabar

Tri minute na Facebooku podižu samopouzdanje!

Zvuči nevjerojatno? Ipak, dokazano je.

Nedavno je provedeno zanimljivo istraživanje o učinku korištenja Facebooka na samopouzdanje…

U tu avanturu upustila su se tri znanstvenika koja su okupila 63 studenta kako bi na njima provjerili funkcioniranje svojih ideja. Naime, neka ranija istraživanja pokazala su da Facebook danas ima važnu ulogu u izgradnji pojma o sebi, a uz to potiče bliskost i koketiranje sa prijateljima od kojih dobivamo pozitivne povratne komentare.

Istraživači su također utvrdili da osobama koje ističu svoje atraktivne fotografije na Facebook profilu samopouzdanje poraste nakon provjeravanja novosti. I oni sa niskim samopouzdanjem imaju korist od Facebooka, jer njihovo samopouzdanje podižu pozitivni ishodi komunikacije na Facebooku. Vjerojatno ste se i sami uhvatili u situaciji da kad pričate s nekim na chatu pomislite: „Pa vidi, nije on tako sramežljiv kao što samo mislio/la.“.

No, naši znanstvenici smatraju da prethodni istraživači zaboravljaju važan element samopoštovanja, a to je svijest o sebi. Osobe kod kojih je povećana svijest o sebi sklone su promatrati se onako kako smatraju da ih vidi okolina. Videokamere, fotografije, autobiografije i zrcala, samo su neki od mogućih „pojačivača“ svijesti o sebi. No obično nas situacije koje sadrže „pojačivače“ svijesti o sebi navode da realnije razmišljamo o slici sebe, pa tada zaključimo da nas okolina ne vidi u onako dobrom svjetlu kakvi mi zapravo jesmo. Rijetki su oni koji smatraju da njihova pojava zadovoljava sve društvene standarde.

Prema tome, polazna ideja naših istraživača bila je slijedeća: Ako zrcalo povećava svijest o sebi, potiče nas da se vidimo onako kako smatramo da nas vidi okolina. Facebook profil predstavlja „zrcalo“ jer prikazuje naše fotografije i razne autobiografske informacije. Zbog toga bi promatranje Facebook profila trebalo umanjiti samopouzdanje. No kao što već znate, to se nije dogodilo. Pitate se zašto?

Rezultati istraživanja

Studenti su u istraživanju bili podijeljeni u tri grupe:

Prva skupina ispitanika dobila je zadatak da tri minute provede surfajući po Facebooku, uz naputak da obavezno barem jednom pogledaju svoj profil. Nakon toga, ispitanici su rješavali upitnik samopouzdanja, pri čemu je njihov Facebook profil i dalje bio otvoren.

Zadatak druge skupine studenata bio je da provedu neko vrijeme na kompjuteru bez pristupa internetu, no preko puta monitora bilo je zrcalo. Kao što naslućujete, funkcija zrcala u ovoj situaciji jest da poveća svijest o sebi. Kako bi se onemogućilo da ispitanici naslute da je zrcalo važno za eksperiment, rečeno im je da je prostorija u kojoj se nalaze prethodno bila korištena za drugo istraživanje. Po isteku tri minute i ta je grupa rješavala upitnik samopouzdanja.

Treća skupina ispitanika posjednuta je u istu prostoriju, no bez zrcala i upaljenog kompjutera. Njima je rečeno samo da nakratko pričekaju eksperimentatora, nakon čega su ispunjavali svoje upitnike.

Kad su krenuli analizirati rezultate, znanstvenici su ostali zbunjeni. Pokazalo se da je grupa koja je provela 3 minute na Facebooku imala više samopouzdanje od ostale dvije grupe. Štoviše, oni koji su gledali svoj Facebook profil bili su samopouzdaniji od onih koji su gledali tuđi profil, kao i oni koji su tijekom trominutnog surfanja promijenili sliku na svom profilu! No istraživači su, naravno, pronašli objašnjenje za iznenađujuće rezultate.

Naime, Facebook povećava samopouzdanje jer omogućuje ljudima kontrolu nad time kako ih vidi njihova okolina. Budući da možemo manipulirati slikama i informacijama koje stavljamo drugima na raspolaganje putem svog profila, Facebook ne djeluje štetno na naše samopouzdanje. Štoviše, on povećava samopouzdanje jer drugima prikazuje našu uljepšanu sliku.

Pitate se koja je pouka ovog istraživanja?

Kada ste tužni, depresivni, osjećate se nevoljeno i ružno, skoknite malo na Facebook. Vjerojatno vam neće u tri minute drastično porasti samopouzdanje i ukloniti sve vaše probleme. I ne, vjerojatno vam neće šest minuta provedenih na Facebooku duplo povećati samopouzdanje. No možda ćete na Facebooku porazgovarati sa dragom osobom ili će vas razveseliti neka lijepa vijest koju s vama dijele prijatelji. Možda ćete upoznati novog prijatelja ili zgodnog susjeda s kata iznad vas s kojim se nikad niste usudili popričali. I u tim situacijama mogu se naći sreća i samopouzdanje, zato držite oči širom otvorene i pazite da vam ne promaknu!

Izvor: Gonzales, A. L., M. A. i Hancock, J. (2011). Mirror, Mirror on my Facebook Wall: Effects of Exposure to Facebook on Self-Esteem. Cyberpsychology, Behavior, and social Networking, 14 (1-2).

 Individualno savjetovanje i coaching

Radionica “Škola samopouzdanja” – Upisi u tijeku…

 

Ostavi komentar