Emocionalna inteligencija
Svi smo čuli tvrdnju kako je IQ presudan da bismo znali hoće li neka osoba imati uspjeha u životu.
Mnoga istraživanja unazad desetak godina dokazala su kako postoji još nešto: kvocijent emocionalne inteligencije (EQ).
Razmislite na trenutak koliku važnost imaju emocije u našem svakodnevnom životu i vrlo brzo ćete shvatiti kako one u većini slučajeva obilježavaju naše odluke, gotovo da to i ne primijetimo. Većina naših odluka je vođena emocijama, iako se na prvi pogled ne čini tako.
Emocionalna inteligencija nas uči upravljati životom na inteligentan način i prepoznati vlastite i tuđe emocije i potrebe.
Što sve čini emocionalnu inteligenciju?
Emocionalna samosvijest (svijest o samome sebi): Odnosi se na poznavanje vlastitih emocija i toga kako one utječu na nas. Jako je važno znati na koji način naše raspoloženje utječe na naše ponašanje, koje su naše vrline i slabosti. Iznenadili biste se koliko malo znamo sami o sebi.
Samokontrola emocija: Samokontrola nam pomaže da u određenom trenutku ne budemo nošeni osjećajima, već da znamo razlučiti radi li se o prolaznoj krizi ili nečemu trajnom. Lako se naljutimo na naše partnere, ali ako smo stalno vođeni tim osjećajem ljutnje koji osjetimo u trenutku, naše ponašanje se može protumačiti kao neodgovorno i na kraju ćemo se ionako ispričati za njega.
Motivacija: Usmjeravanje emocija prema nekom cilju omogućava nam da održimo motivaciju i usredotočimo pažnju na ciljeve umjesto na prepreke. U ovom slučaju je potrebna doza optimizma i inicijative, na način da postanemo poduzetni i pokušamo djelovati pozitivno na moguće probleme koji nam se nađu na putu k cilju.
Međuljudski odnosi (društvene vještine): Svatko može zaključiti kako je dobar odnos s ljudima koji nas okružuju jedna od najvažnijih stvari u našem privatnom i profesionalnom životu. I pritom ne mislim samo na nastojanje da budemo simpatični našim prijateljima i obitelji, već se znati uspješno nositi s onima koji su na višoj poziciji od nas, s našim šefovima, pa i s onim ljudima koje ne smatramo svojim prijateljima.
Prepoznavanje tuđih emocija (empatija): Društveni odnosi često se temelje na tome kako interpretirati signale koje ljudi nesvjesno odašilju, a često su neverbalni. Prepoznati tuđe osjećaje, ono što neka osoba osjeća i što se može iščitati na njenom licu, u nekoj gesti, može nam pomoći uspostaviti stvarnije i dugotrajnije veze s ljudima oko nas. Prepoznavanje tuđih emocija je prvi korak prema tome da ih bolje razumijemo i identificiramo se s njima.
Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha