Disneyjeva tehnika kreativnog razmišljanja

28. 01. 2013

Piše: Marija Tödtling

Često nastojanja da budemo kreativni završe tako što vrijeme potrošimo razmišljajući o tome kako “moramo biti kreativni” i kako je “prošlo već 10 minuta, a nismo ništa smislili”.

Kada napokon dobijemo ideju, počnemo je kritizirati ne promislivši je do kraja i ideja brzo pada u zaborav uz osjećaj panike jer je “prošlo već 20 minuta, a nismo smislili ništa pametno”.

Do kreativne blokade dolazi zbog toga što naš mozak ideju koja nam je pala napamet odmah pokušava oblikovati u smisleno rješenje ne ostavljajući joj vremena da sazre. S obzirom da su kreativno razmišljanje i kritičko rasuđivanje različiti procesi, nije ni čudno što završimo u goroj situaciji nego na početku – ne samo da smo potrošili vrijeme razmišljajući, već su i “ideje koje smo smislili glupe”.

Kako bismo zaustavili takav nesuvisli ciklus, praktičar neurolingvističkog programiranja Robert Dilts predlaže da proces stvaranja ideja razdvojimo od njihovog provođenja u stvarnost, onako kako je to radio Walt Disney.

 

1. Odaberite prostor

Za početak, odaberite 3 različita prostora u kojima ćete prakticirati tri različita načina razmišljanja.

Sanjarev prostor treba biti ugodan i sadržavati pribor koji vam pomaže da budete kreativni – raznobojne markere, prazne papire ili ploču. Napravite “kreativni kutak” u veselim tonovima i s inspirativnim slikama ili posterima, pustite muziku i zavalite se u udoban naslonjač. Ako nemate takav prostor, dobro će poslužiti i udobna stolica koja gleda na prozor, šetnja prirodom ili lijepo uređeni kafić u kojem vas nitko neće ometati.

Za razliku od sanjarevog, realistov prostor će biti manje udoban, a više funkcionalan. Sadržavat će materijale koji su vam potrebni za razradu i analizu kreativnih ideja – računalo, literaturu i druge podatke.

Za kritičarev prostor odaberite manji, neudobniji prostor koji će vas potaknuti da kritizirate i prigovarate. Beživotan prostor u sivim tonovima, tvrdi i neudobni stolci i prostor u kojem osjećate blagu nelagodu bez problema će probuditi zajedljivca u vama.

 

2. Zauzmite ulogu sanjara: “Usudite se sanjati!”

Sanjar zamišlja idealne scenarije, vizualizira želje i predlaže hrabre i nemoguće ideje. Ne poznaje granice. Ne prosuđuje, ne osuđuje i ne ocjenjuje. Niti jedna misao mu nije smiješna ili apsurdna. Za njega je sve moguće. Pita se: “Kako bi izgledao idealni svijet? Što zaista želim? Koja je najluđa ideja koju mogu smisliti?”

Opustite se u sanjarevom prostoru i dozvolite si da izrazite bilo koju ideju. Kasnije ćete se brinuti što učiniti s njom. Ciljajte na kvantitetu – za sada nemojte misliti na kvalitetu ideja, jer to uključuje prosuđivanje, evaluaciju. Doći će vrijeme za to. Postoji samo jedno pravilo: bez prosuđivanja realnosti i kritiziranja!

Zapisujte sve što vam padne napamet – velike ideje, male ideje, pametne ideje ili glupe ideje. Nekoliko naizgled glupih ideja može na kraju dovesti do zaista dobre ideje. Bitno je da ih sve zabilježite kako biste ih maknuli s uma i oslobodili ga za nadolazeće ideje. Brainstormajte ideje do točke kada više ništa ne možete smisliti. Nakon toga napustite sanjarev prostor i najbolju ideju dajte na razmatranje realistu.

 

3. Zauzmite ulogu realista: “Učinite nešto!”

Realist provodi sanjareve ideje u stvarnost. On je glas razuma i konstruktivac. Razmišlja kako ostvariti planove. Ne zamara se onime što može poći krivo, usmjerava se na stvaranje preduvjeta da ideja bude uspješna u stvarnosti. Pita se: “Što je prava bit ove ideje? Koje su njene karakteristike? Na koji način ona može egzistirati u stvarnom svijetu?”

Razmislite, kako ćete provesti ideju? Kako ćete znati da je cilj postignut? Tko će učiniti što? Koje su faze provedbe? Kada će one biti gotove? A kada će biti ostvaren cilj? Što ćete prvo napraviti?

U ovoj fazi postoji samo jedno pravilo: bez kritiziranja! Usredotočite se isključivo na smišljanje svih mogućih načina na koje se ideja može provesti. Budite konstruktivni. Nakon toga ideju prepustite kritičaru.

 

4. Zauzmite ulogu kritičara: “Dobro razmislite!”

Kritičar realistu ukazuje na probleme i prepreke koje može susresti na putu ostvarenja svojih planova. Zamišlja najgori scenarij i pametnim rješenjima predlaže kako mu doskočiti. Razmišlja kako prevladati nedostatke i realistovu ideju učiniti još kvalitetnijom. Pita se: “Što može poći po zlu? Ima li ideja smisla? Kako je unaprijediti?”

Zapišite sve brige koje vam padaju napamet. Nedostaje li nešto u realistovom planu? Koji su mogući prigovori? Na koga sve utječe ova nova ideja? U kojim situacijama ne želite koristiti novu ideju? Zašto uopće uvesti novu ideju?
5. Ponovite proces

Vratite se u ulogu sanjara s onime što do sada imate i smišljajte nova kreativna rješenja koja ćete proslijediti realistu. Proces ponavljajte prema potrebi dok ne dođete do zadovoljavajućeg rješenja.

Još uvijek ne postoji način da uz jutarnju kavu naručimo i čašu inspiracije. Međutim, kada svaki od naših unutarnjih glasova zna da ga nećemo zanemariti, prestat će se nadglasavati s ostalima i pažljivo će čekati svoj red.

Zato odredite prostor, izaberite prigodu i krenite!

coaching savjetovanje centar uspjeha

Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha

Radionice

 

 

Ostavi komentar