Prikriveno oglašavanje
…ili jedan od načina kako djeluje hipnoza
Piše: Marija Jakšić
Reklame, reklame, reklame… Vjerojatno ste i vi jedan od onih koji premještaju tv – program onog trenutka kad shvatite da slijede reklame…
Budući da smo u današnje vrijeme sve više izloženi učestalim oglašavanjima proizvoda kroz različite medije, kod potrošača se javlja određeni oblik averzije prema reklamama.
Kako to izbjeći?
Oglašivači su se dosjetili zgodnog i potencijalno uspješnog načina kako nam servirati reklame, a da nam pritom ne smetaju. Pokušajte se sjetiti posljednjeg filma koji ste gledali. Je li u kadru bila marka nekog proizvoda koji ste prepoznali? Znate ono, plakat u pozadini na kojem je velikim slovima napisano Coca-cola ili poznata marka piva/soka/čipsa u ruci glavnog glumca? Naravno, nije slučajno da se upravo taj proizvod našao u kadru. Tvrtke plaćaju velike svote novaca ili nude različite usluge za nekoliko sekundi prikazivanja na malom ekranu. Ovakav oblik marketinga zove se prikriveno oglašavanje.
Definicija kaže da je to oblik promocije i promidžbe komercijalnih proizvoda ili usluga stavljenih u kontekst medijskih promidžbi (najčešće na filmu, tv seriji, propagandnom spotu, knjizi ili računalnoj igri). Jednostavnije rečeno, prikriveno oglašavanje znači da tvrtka plaća kako bi njezin proizvod bio prikazan unutar nekog medija.
Da, sve to zvuči zgodno, no je li uspješno?
Zanimljivo je napomenuti kako je jedan od ranijih oblika prikrivenog oglašavanja zabilježen unutar poznatog Spielbergovog filma ET gdje su se reklamirali bomboni Reese’s Pieces. Prodaja bombona nakon toga porasla je za čak 65%! A sjećate li se crtića Popaj? Mornara koji jede špinat i poručuje da ćemo, ako jedemo špinat, biti veliki i snažni i imati velike mišiće? Nakon prve godine prikazivanja ovog crtića u SAD-u, prodaja špinata porasla je za 30%.
Kako prikriveno oglašavanje djeluje?
Učinak prikrivenog oglašavanja u pravilu se mjeri slobodnim dosjećanjem (od sudionika se traži da se prisjete marki proizvoda viđenih u filmu) i prepoznavanjem (sudionicima se prezentira nekoliko marki proizvoda, a njihov je zadatak procijeniti jesu li neku od njih vidjeli u filmu). Rezultati pokazuju kako prikriveno oglašavanje zaista djeluje: postoci prepoznavanja kreću se od 37% do visokih 87% kod prepoznavanja, dok su podaci za dosjećanje nešto skromniji – između 9% i 49% (Law i Braun, 2000).
Zanimljivo je spomenuti kako se na publiku može utjecati i bez njihove svijesti o oglašavanju. To znači da možete preferirati neki proizvod pri kupovini i izabrati ga između mnoštva drugih proizvoda, a da se i ne sjećate da ste ga već negdje vidjeli. U istraživanjima su sudionici prethodno izloženi proizvodu (bez svijesti o takvom prikazivanju) taj isti proizvod izabrali u 27% do 47% slučajeva (Law i Braun, 2000).
Prikriveno oglašavanje na različite načine djeluje na povećanje naše osviještenosti o nekom proizvodu, ali i na sam odabir pri kupnji. Kada sljedeći put nešto kupite, zapitajte se zašto ste kupili baš taj proizvod. Možda se iznenadite.
P.S. Jeste li primjetili prikriveno oglašavanje za Coca-colu u ovom tekstu? 🙂