Omjer između uspjeha i sreće
„Ono što dobijemo postizanjem svojih ciljeva nije toliko važno koliko ono što postanemo nakon što ih ostvarimo“
Zig Zigler
Kako se omjer između uspjeha i sreće može „izračunati“ te procijeniti kroz sadašnje i buduće vrijednosti u našem životu?
Američki psiholog dr. Gerald Kusher zainteresirao se za omjer između sreće i uspjeha pa je odlučio tu temu znanstveno istražiti. Ispitao je 1200 uspješnih ljudi od karijere odvjetnika, političara, menadžera, umjetnika, profesora i svima je postavio ista pitanja:
• Koliko ste zadovoljni karijerom i statusom?
• Koliko ste zadovoljni samim poslom?
• Koliko ste zadovoljni kvalitetom svog života?
Zanimljivo je da je istraživanje pokazalo sljedeće rezultate :
• Zadovoljni karijerom? 100% ispitanika – DA
• Zadovoljni samo karijerom i vrstom posla ali ne i osobnim životom? 80% ispitanika – DA
• Zadovoljni karijerom, vrstom posla i ukupnim životom? 4% ispitanika – DA
Zbog zanimljivog posla i profesionalnog uspjeha (skupina od 80%) često i ne primjetimo kako vodimo necjelovit život. Stručan i profesionalan razvoj nikako ne znači i ukupan razvoj. Ne primjećujemo nezadovoljstvo i stres osim kada nas netko za to pita. Često se privatni i intimni odnosi nađu u krizi, a pod opterećenjem modernog tempa života najčešće dolaze do izražaja negativne reakcije umjesto pozitivnih akcija.
Visoki ciljevi ionako ne bi trebali biti iznimka već inteligentan izazov svakog pojedinca, no tu se nameće pitanje: Kako spojiti ugodno s korisnim? Najvjerojatniji odgovor pronašla je ova skupina od 4% , koja statistički gledano, predstavlja veliku manjinu.
„Gdje je nestao čovjek?“
Da li su u pitanju ciljevi bez osobnih ideala, nametnuti od strane društva ili nas jednostavno zadovoljava postojeće stanje? Zapravo treba na trenutak zastati i razmisliti tko smo, čemo težimo i koji su nam izvori zadovoljstava u životu te kako od toga stvoriti naš (ne tuđi!) sustav vrijednosti, zar ne?