“Burn out” – sagorijevanje na poslu
Radite posao iz snova, posao koji ste oduvijek željeli, za koji ste smatrali da će Vam donijeti ispunjenje i smisao i da ćete ga svakog dana obavljati sa zadovoljstvom.
U posljednje ste vrijeme postali nezadovoljni i pesimistični u vezi bilo čega povezanog sa Vašim radom i ne znate gdje je nestala sva Vaša motiviranost koje ste nekad imali napretek.
Ako osjećate bilo koju od ovih posljedica, i Vi ste jedan od onih koji imaju sindrom sagorijevanja na poslu. Simptomi ovog sindroma mogu se podijeliti u tri skupine:
1. tjelesni simptomi: iscrpljenost, kronični umor, povećano variranje tjelesne težine, smanjen imunitet, povećana potrebama za cigaretama, alkoholom
2. emocionalni simptomi: depresivno raspoloženje, osjećaj gubitka smisla, gubitak motivacije i entuzijazma za odlazak na posao, osjećaj bespomoćnosti i tuge, gubitak samo poštovanja i samopouzdanja
3. ponašajni simptomi: gubitak koncentracije, nervoza, eksplozivnost, negativno ophođenje sa kolegama na poslu, pretjerana osjetljivost na fizičku okolinu (osvjetljenje, buka), pretjerana zaokupljenost poslom
Što nas čini podložnima sindromu sagorijevanja?
Jedan od faktora koji „pomaže“ tome da se ovaj sindrom javi jesu naše osobine ličnosti, prvenstveno perfekcionizam. Osobe koje su perfekcionisti teže tome da uvijek i u svemu budu savršeni, njihovi ciljevi su visoki i nerealni, a svaku, i najmanju, pogrešku smatraju neprihvatljivom. Svugdje, pa tako i u poslu, teško je, a ponekad čak i nemoguće biti savršen, stoga, perfekcionisti vrlo lako mogu postati nezadovoljni svojim poslom jer nisu u njemu uspješni koliko bi to zaista htjeli.
Potencijalni „kandidati“ su i osobe koje imaju visoka očekivanja od svog posla i one koje idealiziraju posao. Nije dobro uvijek očekivati puno jer se ponekad ta očekivanja ne mogu ispuniti, što onda dovodi do osjećaja nezadovoljstva. Također, idealizacija posla, odnosno pridavanje poslu kvaliteta koje ne posjeduje i podcjenjivanje njegovih nedostataka, na kraju, shvaćanjem realne slike, dovodi do neminovnog razočaranja. U tom sudaru s realnošću, osoba počinje shvaćati i one negativne stvari, a s vremenom samo na njih i obraćati pažnju te posao iz snova odjednom može postati noćna mora.
Oni koji su podložni autoritetima i koji ne znaju kako reći „ne“ također su jedni od mogućih kandidata za ovaj problem. Ako stalno radite ono što Vam drugi govore, bez da iskazujete svoje mišljenje i svoje želje, velika je vjerojatnost da ćete s vremenom postati iznimno nezadovoljni onim što radite jer će to zapravo biti upravljano drugima, a Vaša kreativnost bit će potisnuta.
Uvjeti za nastanak burn out-a
Prvi i osnovni uvjet svakako je stres. Sagorijevanje na poslu jest krajnja posljedica stresa u radu, odnosno posljedica dugotrajne izloženosti različitim izvorima stresa.
Preveliki zahtjevi koji se postavljaju pred nas i loša organizacija rada također mogu dovesti do ovog problema.
Uz to, moguć uzrok su i nedostatna znanja i vještine. Ako niste kompetentni za obavljanje određenog posla, taj će Vam posao uzrokovati svakodnevne frustracije.
I na kraju, nije dobro ni ako nemamo podršku od drugih. Nije li Vam uvijek lakše kada s nekim popričate o nekom problemu, pa makar samo da se izjadate i izbacite iz sebe svoje negativne misli i frustracije? Socijalna podrška ključan je faktor našeg zadovoljstva životom općenito, pa je tako bitna i u poslu kojeg obavljamo.
Iako su ovim sindromom najšešće pogođeni oni u pomagačkim zanimanjima, zbog užurbanosti, velike težnje za uspješnošću i ogromne količine stresa, sve je više prisutan i različitim drugim zanimanjima.
Evo to možete učiniti
- Prije svega, prihvatite činjenicu da su stvari izmakle kontroli i odlučite da se želite boriti protiv sagorijevanja!
- Naučite kako reći „ne“! Izborite se za svoja prava i pokažite drugima da i Vaše mišljenje treba uvažavati.
- Zaboravite na savršenost, težite poboljšanju svog rada! Znate li nekog tko je baš svakog dana i u svakoj aktivnosti apsolutno savršen? Vrlo vjerojatno ne. Stoga, pokušajte se prestati opterećivati time da stvari moraju ispasti idealne, Vaše je da uložite trud i date sve od sebe jer na neke stvari ipak ne možemo utjecati.
- Organizirajte svoj rad! Napravite plan onoga što taj dan trebate napraviti, i neka ti planovi budu optimalni i ostvarivi. Osjećat ćete se zadovoljnije kada na kraju dana uočite da ste napravili ono što ste i zamislili.
- Unesite novost u svoju radnu okolinu! Ako možete, promijenite način obavljanja nekog zadatka, ili uljepšajte svoj radni prostor nečime uz što imate lijepa sjećanja ili nečime što će Vam biti poticaj za rad.
- Ne dopustite da Vam posao zavlada životom! Posao svakako jest jedan od važnih aspekata svakog pojedinca, ali ne zaboravite i na svoje hobije, druženje s obitelji i prijateljima.
- Ne „uzimajte k srcu“ svaki prigovor ili kritiku od strane poslodavca. Nisu sve kritike ujedno i zlonamjerne i zato se ne treba nepotrebno uzrujavati. Dragocjenu energiju i vrijeme prečesto trošimo na analiziranje zašto nam je netko upravo to rekao ili jesmo li zaista toliko loši, umjesto na usmjeravanje na sam sadržaj te kritike i kratko razmišljanje o tome je li kritika opravdana i možemo li po tom pitanju nešto i učiniti.
- Izdvojite vrijeme za odmor i relaksaciju! Mislite da ste pretrpani poslom i obavezama kod kuće? Pokušajte u početku izdvojiti tek desetak minuta za opuštanje u miru i tišini, bilo uz glazbu, šetnju ili nešto drugo što Vam čini zadovoljstvo.