Želite li volontirati? Provjerite sami…
„Volonterski rad je neplaćeni, slobodno izabrani rad koji se obavlja u okviru organizacijskih okolnosti, u korist drugih i/ili društva, a osobe koje te zadatke izvršavaju ne ovise o njima za vlastito uzdržavanje.“ (Nizozemska vlada)
EUROPSKA POVELJA O VOLOTERSTVU (1998.) određuje volonterski rad kao:
Djelatnost u interesu ljudi
Djelatnost koja nije motivirana financijskim interesom
Djelatnost koja se odvija na lokalnoj i nacionalnoj razini
Djelatnost koja je dragovoljna
Djelatnost koja je miroljubiva
Djelatnost koja je utemeljena na osobnoj motivaciji i slobodi izbora
Djelatnost koja promiče aktivnu građansku ulogu na dobrobit zajednice
Djelatnost koja potiče razvoj ljudskih potencijala
Djelatnost koja poboljšava kvalitetu življenja na načelima solidarnosti
Traganje za novim rješenjima u brzim promjenama društva
Poticaj korištenju poduzetničkih prigoda
Osnovu razvoja partnerskih odnosa između aktera sustava
Poticaj samoorganiziranju ljudi u rješavanju problema
Kako je sve počelo?
Različitost tradicije i kulture, povijest kao i ostali ekonomski, politički i sociološki čimbenici utjecali su na pojavu ovog oblika dobrovoljnog rada – volontiranja. Razvoj nevladninih organizacija i volonterstva pronalazi svoju dugu tradiciju ponajprije u razvijenijim zapadnim zemljama, liberalnog svjetonazora gdje su sami nositelji takvih aktivnosti bili otvoreniji prema društvenim problemima te su odlučili samostalno istupiti kao aktivni građani, indvidiualno ili organizirano, s ciljem rješavanja problema umjesto predviđenih rješenja u strategiji socijalne politike države – za razliku od istočnih država gdje je uloga države u rješavanju takvih problema dominantna budući da se ionako malen broj inicijativa građana transformirao u političke stranke i time onemogućio djelotvornost programa nevladinih organizacija.
Što motivira ljude da volontiraju?
Dva američka psihologa, Clary i Snyder (1999.), napravili su listu šest glavnih motivacija volontera:
1. Vrijednosti – nekim ljudima volontiranje omogućuje da djeluju u skladu s osobnim uvjerenjem o važnosti pomaganja drugima.
2. Razumijevanje – za druge, volontiranje ima funkciju propitivanja i shvaćanja, gdje kroz volontiranje oni zadovoljavaju želju da razumiju ljude kojima pomažu, organizaciju za koju volontiraju ili same sebe.
3. Karijera – nekim ljudima volontiranje omogućuje da nauče nove vještine koje im mogu pomoći u pronalaženju zaposlenja ili u razvoju karijere.
4. Društvo – za neke volontiranje predstavlja uspostavljanje novih društvenih kontakata i susretanje novih i zanimljivih ljud.
5. Poštovanje – volontiranje može pomoći osobi da podigne svoje samopoštovanje čineći da se bolje osjeća sama sa sobom.
6. Zaštita – volontiranje može poslužiti pojedincima/kama da pobjegnu od negativnih osjećaja krivnje ili osamljenosti.
Tko su zapravo volonteri i koja su njihova temeljna načela?
Puno se priča o volontiranju, potrebi o uvođenju ovakvog rada kroz razne mjere u praksi, nastoji se žurno formalizirati jer naširoko svima koristi, no malo je rečeno o tome tko su ti ljudi, koja su njihova prava, postoje li definirana etička načela i pravila koja štite volontere i njihov rad?
U RH prema Zakonu o volonterstvu volonter/ka je svaka osoba koja ulaže svoje iskustvo, znanje i vještine za dobrobit drugog bez novčane naknade; volonter/ka je „poslovno sposobna osoba koja volontira u Republici Hrvatskoj, odnosno koja volontira u inozemstvu sukladno važećim nacionalnim i međunarodnim propisima, ukoliko nije drukčije uređeno zakonom. Osim dobre volje, postoji još jedan dodatni uvjet da bi osoba mogla volontirati, a to je da je osoba navršila 15 godina. Djeca prema Zakonu o volonterstvu ne mogu biti volonteri ali se mogu uključiti u tzv „odgoj za volontiranje“. Volontiranjem se smatra dobrovoljno ulaganje vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen Zakonom o volonterstvu bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje, ako Zakonom nije drukčije određeno.
Temeljna načela volontiranja:
1. Načelo zabrane diskriminacije volontera i korisnika volontiranja
2. Načelo zaštite korisnika volontiranja
3. Načelo zabrane iskorištavanja volontera
4. Načelo zaštite maloljetnih volontera
5. Odgoj za volontiranje
6. Načelo zaštite osoba djelomično i potpuno lišenih poslovne sposobnosti
7. Načelo besplatnosti volontiranja
8. Načelo dobrovoljnosti i solidarnosti volontiranja
9. Načelo transnacionalnosti volontiranja
Ulaganjem svog slobodnog vremena, znanja i iskustava, entuzijazma i energije, građani kroz razne volonterske akcije značajno doprinose razvoju svoje zajednice i društva u cjelini. Volontiranje omogućuje uključivanje u društvene procese, osnažuje pojedince, izgrađuje osjećaj solidarnosti, potiče na sudjelovanje, štiti ranjive skupine od ekonomske, društvene i političke marginalizacije te ima potencijal kohezivnog elementa u društvu. Na koncu, volonteri i njihov dobrovoljan rad su jedan od najsnažnijih elemenata koji doprinose razvoju i oblikuju demokratske promjene u svakom suvremenom društvu.
Koja su prava volontera?
o biti suradnik, a ne besplatna pomoć
o dobiti zadatak koji je koristan i prilagođen
o upoznati organizaciju – ljude, projekte, programe, politiku
o sudjelovati u aktivnostima
o na kvalitetnu edukaciju
o savjetovanja i usmjeravanja
o na osigurane uvjete na rad
o na priliku za obogaćivanje svojih iskustava
o biti saslušan i dobiti priliku sudjelovati u planiranju
o na priznanje kroz napredovanje i nagrade, zahvalu
o mudro iskoristiti poklonjeno vrijeme
o primiti odgovor i konstruktivne povratne informacije
o biti upoznat s mogućim rizicima pri obavljanju nekih aktivnosti
o ne preuzimati odgovornost za tuđe probleme i ponašanje
o reći NE
o pogriješiti i učiti iz pogrešaka
o ne biti diskriminiran
o uživati u volonterskim aktivnostima
Volonterski rad uistinu predstavlja važan trening prije zapošljavanja i oblikuje budući zapošljivi potencijal – ljudske resurse, uključuje socijalnu solidarnost, socijalni kapital i kvalitetu života u društvu. Uloga volonterskog rada daje individualcima priliku za samoostvarenje kako bi na taj način dali značajni doprinos društvu – zastupa vrijednosti „poštenog rada“ naspram aktualnih problema.
Volontiranje postaje izraz za nove izazove i prilika za učenje, stjecanje dodatnih vještina, kulture dijaloga, prevladavanje generacijskog jaza, most suradnje, bogatstvo iskustva koje proizlazi iz različitosti te se postepeno razvija model “ozbiljnog provođenja slobodnog vremena“ Tradicionalan pristup, s načelom solidarnosti u prvom planu, zamjenjuje suvremeni pogled na ovaj oblik rada kao potencijalne prilike za učenje, nadogradnjom vlastitih kompetencija i stavova kroz programe neformalnog obrazovanja koji iz dana u dan postaju sve potrebniji – formalniji. Entuzijasti će uvijek slijediti svoje vizije kako bi ispunili misije dok s druge strane, institucije vide u tome realnu pozitivnu korist koju će njegovati i poticati upravo zato što takve koristi nisu nimalo zanemarive.
Realne koristi od volontiranja?
o Značajan doprinos gospodarstvu i pojedincu; npr. doprinos volontiranja u EU kreće se od 0,5% do 5% BDP-a
o Važan utjecaj na društvo jer predstavlja opipljivi izraz aktivnog građanstva koje jača neke od ranije navedenih vrijednosti te se pritom smanjuje rizik od društvene izolacije.
Oduvijek mnoge zemlje s razlogom investiraju u volonterski sektor budući da volonterski rad predstavlja značajna sredstva gdje organizacije dobivaju povrat od 100% – 1 300% uloženog. Istraživanja u zemljama sa dugom tradicijom volontiranja pokazala su da njegov udio uvelike doprinosi BDP – u nacionalne ekonomije: npr. u UK ekonomska vrijednost formalnih volonterskih aktivnosti iznosi 65 milijardi EUR godišnje odnosno 7, 9% BDP-a, 3. mjesto doprinosa gdje je uloženi volonterski rad jednak 180 000 stalno zaposlenih radnika, a u SAD – u je količina volonterskog rada u NVO proporcionalna čak 9 milijuna poslova na puno radno vrijeme.
I na kraju, bez zavaravanja i statističkih podataka, volontiranje je prije svega stvar osobnog izbora, stil života i područje interesa svakoga od nas. U jednom priručniku za rad s volonterima stoji sljedeće: „Volonterstvo je prvenstveno optimistična aktivnost. Stoga, sam čin volontiranja uključuje u sebi sanjarenje o tome da se neki problem može riješiti, da se cilj može ostvariti, da učinjeni napor mijenja nešto nabolje …“
Da li je to i Vaš izbor? – Provjerite sami!