5 prirodnih načina da obuzdate napadaj panike
Istraživanja su pokazala kako 90% ljudi barem jednom u životu iskusi napadaj panike.
Napadaje panike karakterizira neugodan osjećaj straha, bespomoćnosti i nesigurnosti, a popraćen je tjelesnim simptomima poput ubrzanog lupanja srca, nedostatkom zraka, vrtoglavice i trncima u udovima…
Mnogi od nas znaju kako napadaj panike može biti neugodno i stravično iskustvo , a to posebno vrijedi za one koji pate od učestalih paničnih napadaja i imaju dijagnosticiran panični poremećaj. U trenutku napadaja osoba je preplašena i ne vidi izlaz iz tog stanja, no postoji nekoliko načina kojima se napadaj znatno može ublažiti i smiriti uznemireni autonomni živčani sustav.
Prije svega morate znati da unatoč zastašujućem osjećaju, napad panike neće vam neće ništa strašno donijeti niti vam naštetiti. To je samo prolazni osjećaj.
1. Disanje iz trbuha
Napadaje panike izaziva neobjašnjiv strah i nedostatak zraka te osoba u tom trenutku počinje hiperventilirati tj. udisati iz prsnog koša uz kratke izdahe, što pogoršava napadaj. Ključno je u tom trenutku disati „iz trbuha“ tj. dijafragme. Stavite ruke na donji dio rebara i osjetite kako se podižu i spuštaju. Koncentrirajte se na disanje, a u tome će vam pomoći brojanje. Izdah neka bude duži od udaha.
2. Odvratite misli
U trenutku napadaja teško je ne misliti na to što vam se događa i zamišljate najgore scenarije, ali dokazano je kako je tada najvažnije odvratiti misli od neugodnog paničnog napadaja i razmišljati o nečemu što nema veze s njime. Zamišljajte neki, za vas ugodni scenarij ili događaj. Tako ćete polagano smiriti uznemireni autonomni živčani sustav koji vas je doveo do paničnog napadaja.
3. Sjednite!
Tijekom napadaja osjećamo uznemirenost i strah što mnoge ljude tjera da se još više uspaniče te u tom trenutku počnu brzo hodati. Velika greška! Naime, ubrzanim hodanjem tijekom napadaja panike ubrzavate rad autonomnog živčanog sustava, te vam stanje biva još gore. U trenutku napadaja najbolje je sjesti što će postupno umiriti vaš živčani sustav.
4. Izbjegavajte stimulanse ( okidače) koje vas dovode do pogoršanja napadaja
Važno je znati kako se stimulansi poput kofeina ili nikotina smatraju jednim od okidača za panični napadaj, zato je preporučeno izbjegavati ih koliko god je to moguće. Kad iskusite panični napadaj; ne palite cigaretu i ne konzumirajte napitke koje sadrže kofein ( npr. kava, Coca- cola) jer ćete samo pogoršati stanje.
5. Koristite prirodne anksiolitike
Da bi ublažili uznemirenosti živčanog sustava preporučljivo je konzumirati prirodne anksiolitike poput čaja kamilice ili matičnjaka koji djeluju blago i smirujuće na živčani sustav.
Individualno savjetovanje i coaching
Radionica “Škola samopouzdanja” – Upisi u tijeku…