Važnost čitanja u predškolskoj i školskoj dobi

06. 04. 2013

Story timePiše: Luka Marković

“Tko knjige poštuje i knjige ga štuju.” (Z. Broz)

Čitanje je ponašanje o kojem se često govori, a koje se rijetko prakticira.

Zašto je važno čitati u predškolskoj i školskoj dobi? Odgovore ćete saznati u članku koji slijedi.

 

Čitanje u predškolskoj dobi—izvor potencijala

Učenje čitanja u predškolskoj dobi je ključ obrazovnog razvoja djeteta. To potvrđuje i istraživanje koje pokazuje da se učestalost čitanja malom djetetu odražava na razvoj rječnika, jezičnih vještina i jezičnog izražavanja u djeteta (Sharif i sur., 2002).

Čitanje je važno i zato što pospješuje emocionalnu privrženost djeteta prema svojim roditeljima, čime se unaprjeđuje odnos dijete—roditelj (Bus, 2001). Prema tome, čitanje također može biti jedan oblik druženja i igranja s djetetom.

Osim toga, kada čitamo, djetetu šaljemo poruku da je čitanje dobro, hvalevrijedno ponašanje koje valja prakticirati u budućnosti. Tako se pokazuje da djeca koja počinju čitati od malih nogu pokazuju puno veći interes za čitanjem u odrasloj dobi od djece koja nisu usvojila tu naviku (Arnold i sur., 1994).

 

Čitanje u ranoškolskoj dobi—izvor uspjeha

Čitanje u ranoškolskoj dobi je od nevjerojatne važnosti za kasniji obrazovni i životni uspjeh djeteta. Istraživanje Shonkoffa i Phillipsa (2000) pokazuje da razvoj moždanih aktivnosti u mlađoj dobi (koje se itekako unaprjeđuju čitanjem) može imati dugoročne socijalne, ekonomske i akademske posljedice u odrasloj dobi.

Tako će djeca koja ne nauče dobro čitati unutar nekoliko školskih godina imati lošiji uspjeh na fakultetu (Alexander i Entwisle 1988, Snow i Tabors, 1993). Naime, čitanjem se otvara čitava lepeza znanja: djetetu se omogućuje da razvije širinu fonda riječi i zainteresira se za strane jezike te se unaprjeđuje njegov način razmišljanja i izražavanja. To će mu pomoći u kasnijem životu, osobito u području poslovne karijere, roditeljstva i međuljudskih odnosa.

Zanimljivo je longitudinalno istraživanja Francisa i suradnika (1996, prema Rončević Zubković, 2011). Ono pretpostavlja da se stupanj vještine čitanja koji posjeduje odrasla osoba ne razlikuje mnogo od stupnja razvijenosti vještine čitanja koju osoba dostigne početkom adolescencije jer na kraju osnovne škole najčešće dolazi do usporavanja napretka u vještini čitanja.

 

Zato čitajte svojem djetetu te ga kroz djetinjstvo motivirajte da čita jer nečitanje u mladosti dolazi na naplatu u starosti!

 

“Čitajući knjige nećeš usavršiti vještinu življenja. Život je neobuhvatno protjecanje: opire se svakom određenju. Čitajući knjige nećeš doprijeti do istine. Sve što je napisano, izmišljeno je—stvarnost se ne pokorava riječima. Čitajući knjige nećeš postati ni sretniji ni bolji—ali knjige moraš čitati da bi to shvatio.”

Miro Gavran

 

coaching savjetovanje centar uspjeha

Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha

Radionice

 

 

Ostavi komentar