Kako izraditi SWOT analizu?

16. 04. 2012

Piše: Milena Marinić

Izgubili ste posao ili ste završili srednju školu odnosno fakultet i ne možete pronaći posao. Mislite da ste bezvrijedni i izgubili ste i ono malo samopouzdanja kojeg ste imali.

Svi oko vas rade ili obavljaju aktivnosti koje ih usrećuju, a vi i dalje stojite na istome mjestu jer jednostavno ne znate kojim putem biste trebali krenuti. Iznimno ste razočarani sami sa sobom. Što možete učiniti?
Dugogodišnje istraživanje Dr. Davida Fryera pokazalo je da do 40% nezaposlenih preživljava psihološke probleme, najčešće u obliku depresivnih poremećaja. Osim što gubitak posla smanjuje financijske mogućnosti pojedinca, nezaposlenost ostavlja svoje posljedice i na drugim područjima. Primjerice, nezaposlenost uzrokuje gubitak društvenih kontakata, društvenog statusa i identiteta. Najčešći slijed nakon duže nezaposlenosti je osjećaj bezvrijednosti, gubitak samopouzdanja i motivacije za daljnjom potragom za radnim mjestom.

 

Što je SWOT analiza?

Prvi korak u rješavanju takvoga problema je vratiti izgubljeno samopouzdanje, jer je upravo zadovoljna, samopouzdana osoba tajni sastojak svakog recepta uspjeha.
Jedan od načina kako možemo vratiti narušeno samopouzdanje je provođenjem analize osobnih vještina, znanja i karakteristika, koristeći SWOT analizu. Svoju SWOT analizu držite uvijek na vidljivom mjestu i ažurirajte je nakon određenog perioda, jer se naše želje, potrebe i ciljevi s vremenom mijenjaju.

SWOT analizu koriste poduzeća kako bi analizirali svoje prednosti i nedostatke, ali i prilike i prijetnje. Međutim, ona je uvelike korisna i na razini pojedinca, jer pomoću nje osoba ponovno stječe samopouzdanje i motivaciju za daljnjim životnim bitkama.

 

Kako izraditi SWOT analizu?

1. Nacrtajte SWOT analizu pojedinca kao što je nacrtana u prikazu te je počnite ispunjavati.

 

2. U područje „strengths – vaše prednosti“  napišite:

•    svoje prednosti nad drugima u području razine obrazovanja, socijalnih vještina, tehničkih vještina, emotivnih vještina, ostvarenih postignuća na raznim natjecanjima
•    one karakteristike koje prema vašem mišljenju vas izdvajaju od drugih ljudi, isto tako napišite i pozitivne karakteristike o vama koje vaši prijatelji rado ističu
•    na koje ste postignuće najviše ponosni

 

3. U područje „weaknesses – vaši nedostaci“ napišite:

•    koje obveze izbjegavate jer se ne osjećate ugodno u ispunjavanju istih
•    što ljudi oko vas smatraju koja je vaša slabost odnosno mana
•    u kojim ste područjima već stečenih znanja ili radnog iskustva najslabiji
•    koje su vaše negativne radne navike (lijenost, neorganiziranost, zakašnjenja, impulzivnost…)
•    vaše strahove koji vas često koče u raznim situacijama (strah od prezentiranja, strah od neuspjeha…)

 

4. U područje „opportunities – prilike“ napišite:

•    razmislite, istražite i napišite koji su postojeći trendovi koje baš Vi možete iskoristiti
•    kako možete pretvoriti svoje prednosti u prilike
•    koje prilike su moguće za vas, primjerice, mogućnost volontiranja, učenja stranog jezika, učenje novog računalnog programa
•    iznesite prilike koje Vam pružaju prijatelji

 

5. u područje „threats – prijetnje“ napišite:

•    koje prijetnje iz okoline vam mogu naštetiti
•    postoji li prijetnja da razvoj novih tehnologija i načina rada „brišu“ Vaše radno mjesto s tržišta rada
•    velika konkurencija za željeno radno mjesto
•    mogućnosti da se neka Vaša slabost pretvori u prijetnju

 

Na temelju vlastite SWOT analize trebali biste shvatiti da jeste osoba koja pripada društvu uspješnih, štoviše i vi imate vrijednosti koje su zasebne i različite od drugih. Naravno, svakodnevne životne situacije nisu utopijske već upravo suprotno, ali bitno je u tim situacijama pogledati svoju SWOT analizu i na temelju nje prisjetiti se što ste sve postignuli u životu i koliko zapravo vrijedite. U životnim padovima, kao što su dobivanje otkaza ili dugotrajna nezaposlenost, kriju se prilike za novim usponom i to prilike koje se uz dozu uloženog truda, lako mogu pretvoriti u vaše prednosti.

 

Autor raznih motivacijskih knjiga, Napoleon Hill je izrekao sljedeće:
„Prilika često dolazi prikrivena u obliku nesreće ili privremenog poraza!“

 

 

 

Jedan odgovor to “Kako izraditi SWOT analizu?”

  1. Saša says:

    Odličan tekst. Sve pohvale !


Ostavi komentar