Što nakon razvoda?

25. 04. 2012

Piše: Božana Šarić, mag.psih.

Razvod je krajnji oblik bračne nestabilnosti i posljedica stresa, problema i frustracija koje su partneri proživjeli. Stopa razvoda braka se u gotovo svim zemljama povećava iz godine u godinu.

To znači da se sve više ljudi suočava s ovim stresnim događajem.  Jedna od teorija stresa, teorija životnih zbivanja, govori o tome da životne promjene imaju važnu ulogu u nastajanju bolesti. Na popisu životnih zbivanja koja najjače djeluju na nas, drugo mjesto zauzima razvod braka, odmah nakon smrti supružnika. To nam govori o važnosti braka u životu pojedinca, ali i o količini stresa koju osoba doživljava prilikom prekida braka.

Svatko se drugačije nosi s razvodom. Postoji nekoliko načina borbe protiv stresa koji nosi razvod. Različite strategije imaju različit uspjeh kod pojedinaca. Svatko treba pronaći ono što njemu najbolje odgovara.

 

  • U istraživanjima se najboljom strategijom za smanjivanje stresa zbog razvoda pokazalo stvaranje nove emocionalne i intimne veze s novim partnerom. Takva nova, zadovoljavajuća veza pomaže u promjeni samopoštovanja koje je ozbiljno narušeno razvodom braka. Razvedene osobe koje nađu novog, odgovarajućeg partnera se manje žale i imaju manje teškoća u prilagodbi.

 

  • S obzirom da društveni kontakti slabe nakon razvoda, u nošenju sa stresom pomažu i druge društvene aktivnosti kao što su stvaranje novih prijateljstava, jačanje veze s roditeljima… Ovdje su posebno pogođene žene. Utvrđeno je da teže i sporije stvaraju novu društvenu mrežu za razliku od njihovih bivših muževa. S obzirom da potpora koju pojedinac dobiva od obitelji, prijatelja ili kolega znatno smanjuje stres, razvedeni pojedinci trebaju koristiti dostupnu socijalnu podršku i ne izolirati se jer to često dovodi do depresivnih raspoloženja. Društvene aktivnosti ne odnose se samo na razgovor, nego i na odlaske u kino, kazalište, na koncerte, izložbe, igranje društvenih igara i sve druge, slične aktivnosti koje treba nastaviti izvoditi bez obzira na to što su možda povezane s bivšim partnerom. Ljudski kontakt je prijeko potreban baš zato što razvod znači prekid jednog važnog odnosa.

 

  • Jedna od strategija je i učenje. To znači nastavak školovanja, pohađanje tečajeva i uglavnom stjecanje nekih novih vještina. Na ovaj način osoba osnažuje sebe, osjeća da ‘ide dalje’ i oblikuje sama svoju budućnost. Također, bavljenje sportom može pomoći u ventiliranju osjećaja i rješavanju stresa.

 

  • Osoba može razgovarati s drugim osobama koje su se razvele. Na taj način uočiti što je bilo pogrešno u braku što je dovelo do razvoda, upoznati bolje vlastitu osobnost. Uključivanje u udruge razvedenih ili razgovor o razvodu putem raznih foruma gdje osoba ostaje anonimna, ali ipak može izgovoriti svoje probleme i strahove može pomoći u rasterećivanju od nakupljenih emocija.

 

  • Jedna od strategija je i otvoreno iskazivanje osjećaja kroz plakanje i bijes nakon čega dolazi olakšanje. Ova strategija se obično koristi tijekom samog procesa razvoda kada je prisutno mnogo neugodnih emocija. I ovdje se može kroz razgovor iskazivati osjećaje i na taj način rasteretiti.

 

  • Razvedene osobe ponekad reagiraju na razvod tako da počinju novi način života, povećavaju autonomiju, više se zalažu u radu, iskazuju vlastitu snagu i prihvaćaju pozitivan odnos prema životu. Ovo je, naravno, vrlo poželjan način borbe protiv stresa, i bilo bi idealno kad bi svi uspjeli život nakon razvoda okrenuti u ovako izrazito pozitivnom smjeru.

 

Naravno da je situacija svake razvedene osobe specifična, što zbog razloga razvoda, djece koja su uključena i slično, ali ipak, svatko može za sebe učiniti nešto. Utješna informacija je da se problemi koji se pojave tijekom razvoda smanjuju tijekom vremena i da osoba povrati ravnotežu i ponovno se integrira u društvo.

Ostavi komentar