Obiteljski sastanci – za početnike
Tko će izvesti psa? Koliki džeparac dobivaju djeca? Tko će idući tjedan oprati suđe a tko će počistiti garažu? Bliži se produljeni vikend – gdje ćemo na izlet? Kako ćemo riješiti svađu koja je izbila između brata i sestre oko korištenja računala? Sve su ovo stvari o kojima sa članovima obitelji možete raspravljati na obiteljskim sastancima.
Sastanci su u današnjem svijetu postali uobičajena praksa na gotovo svakom radnom mjestu. Sastančimo kako bismo došli do zajedničkog rješenja problema, osmislili nove moguće korake u poslu, poboljšali komunikaciju, ojačali suradnju.. razlozi su brojni. Zašto ne biste primjenili ovu metodu komunikacije i u domu i time poboljšali odnos sa ukućanima i djecom?
Ljudi koji već dugi niz godina koriste ovu metodu komunikacije naglašavaju njene brojne prednosti:
– Ovakvi sastanci omogućuju članovi obitelji da se osjećaju kao tim u kojem imaju priliku pomoći jedni drugima.
– Daju svakome priliku da s drugima podijeli svoje dobre vijesti, dobro raspoloženje i pružaju izvor zabave i zadovoljstva.
– Djeca i tinejdžeri kroz njih uče o poštovanju i stječu iskustva u rješavanju problema.
– Pomažu obiteljima da sukobe i razmirice riješe na nenasilan i smiren način, bez vikanja.
– Za djecu i tinejdžere ovakvi sastanci predstavljaju mjesto na kojem znaju da će drugi saslušati njihove prijedloge, stavove i probleme.
– Još nismo u mogućnosti čitati jedni drugima misli – zato treba razgovarati s djecom, potaknuti ih da nauče uobličiti i izraziti svoje osjećaje. Naročito osjećaje nezadovoljstva treba naučiti izražavati bez emotivnih ispada!
Kao i kod stjecanja ostalih navika, usvajanje tradicije obiteljskih sastanaka zahtijeva vrijeme. Za njihovo uspješno održavanje potrebno je i ulaganje truda, a ovdje nudimo neke ideje koje Vam mogu biti od koristi.
Održavajte sastanke u određeno vrijeme
Odlučite se na jedan dan u tjednu kada ćete održavati sastanak. To može biti vikendom, kada imate najviše vremena i oslobođeni ste briga o poslu koje mogu ometati uspješno održavanje sastanka. Za stastanak odvojite 20 minuta do sat vremena, ovisno o tome koje su se sve teme tokom tjedna našle na „repertoaru“.
Napravite popis tema
Vođenje dnevnog reda sastanka olakšati će vam popis tema. Korisno je na npr. frižider ili neko drugo vidljivo mjesto u stanu naljepiti blok papira na koji će ukućani tokom tjedna upisivati teme o kojima bi htjeli raspraviti, probleme s kojima su se susreli i ideje koje imaju. Ovakav Vam popis omogučuje da se pozabavite problemima svakog člana obitelji, i da ničiji problemi ne ostanu neriješeni.
Uobičajene teme na obiteljskim sastancima su dječje aktivnosti, dodjeljivanje džeparca, zaduženja i obaveze, pravila ponašanja u kućanstvu, planovi za vikend, pisanje zadaća i izvršavanje školskih obaveza, korištenje računala i gledanje televizije i slično.
Isplanirajte vrijeme
Na temelju popisa tema odredite koliko će Vašeg vremena zahtijevati svaka od tema. Držite se vremenskih ograničenja kako se obiteljski sastanci ne bi sveli na beskonačno raspravljanje o jednom problemu.
Izmjenjujte se u ulozi voditelja
Uloga voditelja sastanka je čitanje tema koje se nalaze na popisu i prelaženje s teme na temu, te držanje sastanka pod kontrolom. Međutim, bitno je da svakom članu obitelji pružite priliku da bude moderator ili voditelj. Mlađa djeca će pritom trebati Vašu pomoć, no na ovaj način stječu vrijedne vještine grupne komunikacije i odgovornosti.
Vodite bilješke
Zapišite zaključke i dogovore do kojih ste došli tijekom sastanka. Pritom kao i kod uloge voditelja, pružite i ostalim članovima obitelji priliku da budu zapisničari. Bilješke sa sastanka korisno je zaljepiti na frižider pored popisa tema za sastanke, kako bi sve informacije bile pregledne i na jednom mjestu.
Pružite svima priliku za sudjelovanje
Prilikom započinjanja nove teme na dnevnom redu, omogućite mlađoj djeci da započnu raspravu (što potiče njihov osjećaj vlastite odgovornosti). Ukoliko netko ne sudjeluje u raspravi, postavite dodatna pitanja poput „Što ti misliš o tome?“ S druge strane, ako se netko raspričao i ne daje drugima riječ, dajte mu do znanja da to nije u redu na obziran način – „Vidim da ti je jako stalo do ove teme, no mogli bismo čuti što drugi misle o njoj.“
Ograničite prigovaranje
Prevelika količina prigovaranja Vaš sastanak u trenu može pretvoriti u sjednicu kukanja, koje nikako ne dovodi do rješavanja problema. Ukoliko uočite kako je količina prigovaranja prešla granicu, usmjerite raspravu – „Vidim da vas ovo smeta. Što možemo učiniti po tom pitanju? Kako možemo riješiti ovaj problem?“ Imajte na umu da je potrebno saslušati osjećaje drugih, i iznjeti vlastite.
Surađujte prilikom odabira zadataka po kući
Nije lako odrediti tko će obavljati koje aktivnosti po kući, pogotovo kada se radi o neatraktivnim poslovima poput čišćenja posude za mačku ili ribanja kupaonice. Ponudite se za obavljanje neke od ovih aktivnosti, i ubrzo će i drugi ukućani slijediti Vaš primjer. Jedna od korisnih metoda je i izvlačenje poslova iz posude. Na tjednom sastanku na komadiće papira napišite sve poslove koje taj tjedan trebate obaviti, a potom svaki član iz posude izvlači aktivnost koju će obavljati.
Ispunjavajte obećanja
Ukoliko ste na sastanku odredili poslove, držite se dogovora! Ovo pravilo vrijedi za sve članove, kako i djecu tako i odrasle. Ukoliko poželite izmjenu nečeg što ste dogovorili – upišite novu temu na popis.
Odvojite vrijeme za zabavu
Obiteljski sastanci dobar su način za rješavanje problema i biranje zadataka. No oni također mogu biti i izvor zabave i veselja. Zahvalite svakom članu za nešto što je posebno dobro obavio taj tjedan. Dijelite uspjehe i radosne trenutke. Na sastancima osim mukotrpnih kućanskih poslova možete isplanirati i zabavne aktivnosti za cijelu obitelj. Dogovorite se npr. da ćete u nedjelju zajedno otići u zološki vrt, ili ispeći domaću pizzu i zajedno provesti večer uz film. Ove aktivnosti možete isplanirati i odmah nakon obiteljskog sastanka, kao nagradu za dobro odrađen posao.
Ukratko, plan obiteljskog sastanka mogao bi izgledati ovako:
1. Podijelite dobre događaje i uspjehe koje su Vam se dogodili od zadnjeg sastanka.
2. Pročitajte zabilješke sa prošlog sastanka.
3. Porazgovarajte o „starim problemima“ – temama sa prošlog sastanka.
4. Razgovarajte o novim temama koje su na novom popisu tema.
5. Isplanirajte zabavnu aktivnost za cijelu obitelj.
6. Napravite sažetak sastanka i pročitajte dogovore i zaključke do kojh ste došli.