Agresivnost u male djece

13. 04. 2013

Agresivnost u male djecePiše: Tajana Kožulj, mag. oec.

Agresivnost u djece spada u svakodnevnu aktivnost isto kao i igranje, plesanje, sviranje, pjevanje, a sve to zato što je agresivnost dio ljudskog ponašanja.

Kada govorimo o agresivnosti, tu podrazumijevamo onaj način ponašanja koji je učinjen s namjerom da se nekome nanese fizička ili psihička šteta.

Zašto govoriti o agresivnosti u male djece odnosno u vrtićkoj dobi? Upravo zato što agresivnost počinje otprilike u 2. godini života i često je vezana uz igračke.

Najčešće agresivna djeca dobivaju „etiketu“ zločeste djece. To nije uvijek ispravan način ophođenja s problemom. Agresivnost je česta i važna tema i zato joj treba pridodati veliku pažnju kako u roditelja tako i kod odgajatelja u vrtićima.

Glavne kategorije agresivnosti

  • Borba/ fizički napad. Ukoliko dođe do borbe potrebno je strogo upozorenje—strogim glasom i ozbiljna izraza lica viknuti: „NE!“. Ako vaše dijete ugrize nekoga tijekom svađe, trebali biste ga potaknuti da utješi ugriženu stranu, možda tako da je pomazi ili joj da igračku oko koje je izbila svađa.
  • Verbalna agresivnost/verbalni sukobi. U ovom slučaju riječ je o ruganju, omalovažavanju ili nazivanju pogrdnim imenima. Ključ gotovo svakog ponašanja je komunikacija, odnosno razgovor s djetetom, slušanje djeteta i pregovaranje. Ukoliko se radi o ispadima bijesa, morate svojem mališanu dati prostor da se makne od vas, ako je to ono što želi, ali spremno ga dočekajte u zagrljaj jednom kad ispad završi.
  • Posve tiha agresivnost. Ovdje se radi o odbijanju nekoga (npr. drugog djeteta) u igri. To se često događa zbog dostizanja krajnjeg cilja i to putem manipulacije drugoga. Probajte se igrati s djetetom i pokazati mu iz praktičnog primjera zašto je takav način ponašanja loš.
  • Odglumljena agresivnost. Vrlo lako moguće da je nastala kao popratna pojava oponašanja druge osobe. Ovaj oblik agresivnosti je lako rješiv, kao i kada dijete „pokupi“ drugačiji naglasak—s vremenom ga prođe.

Agresivnost uvijek ima svoj uzrok, a često nije riječ o istom uzroku. Najčešći uzroci agresivnosti su obiteljske neprilike, spolne razlike, neuspjeh u školi, nasljedni činitelji, ubrzan način života i mnogi drugi. Ponekad dijete može smatrati da agresivno ponašanje dovodi do željenog cilja pa se njime koristiti kao instrumentom.

Agresivno ponašanje se očituje kako bi dijete pobijedilo, odnosno povratilo izgubljen položaj, igračke ili ponos.

Nekoliko smjernica o tome kako reagirati na agresivno ponašanje

  • Agresivno zastrašivanje, isto kao i nasilje, ne smije se prihvatiti, a također se ne smije potajno nagrađivati
  • Negativne oblike agresivnosti, kao masovne agresivne reakcije ili izoliranje djeteta, moramo znati kontrolirati i na dosljedan se način umiješati
  • Treba znati prepoznati pozitivne strane agresivnog ponašanja
  • Učiti dijete samokontroli i prosocijalnom ponašanju koje uključuje velikodušnost, prepoznavanje tuđih osjećaja i pomaganje drugima
  • Naučiti dijete konstruktivnom izražavanju ljutnje odnosno jasnom izražavanju stavova, zauzimanju za sebe, ali i slušanju tuđih stavova
  • Odglumljena agresivnost stabilizira skupinu i olakšava sklapanje kontakata među djecom te ju je ponekad potrebno poticati
  • U vrtićkoj dobi potrebno je stvarati okvire koji podupiru zajedništvo

Treba imati na umu da su ovo samo smjernice, a ne brza rješenja koja će učiniti problem nevidljivim.

Dakle, možemo reći da nema „univerzalnog recepta“ za rješavanje ovakvog ponašanja. No ukoliko uočite agresivnost kod svoga djeteta, najprije ostanite mirni emocionalno, fizički i verbalno, a zatim udaljite dijete iz te situacije. Vježbajte samokontrolu, tehnike disanja i komunicirajte sa svojim djetetom što više.

Često je agresivnost samo privlačenje roditeljeve pozornosti, stoga dobro istražite uzroke aktivnosti prije nego počnete djelovati. Dajte sve od sebe da na agresivno ponašanje ne reagirate na neprijateljski način jer, iako vi ne volite takvo ponašanje, prisjetite se od koga dolazi.

Vaše dijete nije loše—loša je sredina u kojoj odrasta i loši primjeri ponašanja koje slijedi. Zbog toga ste upravo vi ti koji trebate naučiti dijete kako pametno razgovarati, pravilno reagirati i lijepo se ponašati.

coaching savjetovanje centar uspjeha

Savjetovanje/coaching u Centru uspjeha

Radionice

Ostavi komentar